Berta Original
12 °

Bertu nedokážete nemilovať. Nikdy jej nemáte dosť. Čím menej ju držíte v hrsti, tým viac po nej túžite. Príjemná, nezlomná, drzá, vchrstne vám do tváre svoj názor – a hlavne, neváha vám zlomiť srdce. Očarí slameným blond kolórom, pomotá hlavu dobre stavaným telom a prekvapí horkosťou, ktorá chutí osviežujúco. Taká je len jedna: Berta.

 

Štýl: severonemecký Pilsner

Farba: slamený blond

Chuť: vďaka miernemu podielu esterov nenásilne vystupuje do popredia citrusová chuť

Horkosť: jemne vyššia horkosť, 27 IBU

Telo: robustné telo a dlhotrvajúca chuť

 

História: Prvé pivo plzenského typu v Nemecku uvarili v roku 1872 v Aktienbrauerei Zum Bierkeller neďaleko Drážďan v Radebergu, ktorý hraničí s Českou republikou. Tento pivovar sa medzičasom premenoval na Raddeberger. V súlade s nemeckou gramatikou, prídavné meno „Pilsner“ bez stredného písmena „e“ označuje všetko, čo sa v Plzni navarilo.

Berta Helmuth
15 °

Na začiatok na vás skúša len samé ťuťuli-muťuli, medové motúzy popod nos, cukrlátko sem, cukrlátko tam. Koho by neohúrila dokonalá tvár: čisté zlatko s dokonale upravenou frizúrou. A keď si vás omotá okolo prstu, udrie. Znenazdajky, nečakane, tvrdo, presne. Zaútočí ako pes zahnaný do kúta – bum a ste tam, kde ste nechceli byť. Alebo chceli?

 

Štýl: Helles/European Pilsner

Farba: číra, bledozlatá, korunovaná trvalou krémovitou penou

Chuť: mierne sladký rozjazd s náznakom sladovej arómy ukončený plnokrvným finišom

Horkosť: kvetinová chmeľová aróma so strednou horkosťou chmeľu, 35 IBU

Telo: bez zvyškovej sladkosti, pocit maltovosti s horkosťou

História:

Pivný štýl Helles vznikol v Mníchove v roku 1894 v pivovare Spaten, aby súťažil so svetlými plzenskými pivami.

Berta STICKE
11 °

Chráň, si chráň tie svoje tajomstvá. A že si ich Berta počas svojho úteku z Chorvátska za nemeckou slobodou nazbierala. Pašovanie, láska, alkohol, samota. Niektoré ostanú zamknuté na kľúčik, iné sa postupne vyplavia na hladinu a zabublú. Alebo zaiskria ako toto najčernejšie tajomstvo: pikantné, korenisté, zároveň kvetinovo nežné. Nezničiteľne silné, ženský krehké. Toto je Bertin život – koncentrovaný v pollitri.

 

Štýl: Altbier

Farba: číra, s tónmi jantáru až medi

Chuť: nenásilnú horkosť chmeľu vyvažuje robustný, no stále svieži sladový charakter, ľahká čerešňová chuť

Horkosť: pikantná, korenistá, kvetinová chmeľová aróma môže byť mierna až nízka, 00 IBU

Telo: veľmi plná chuť, dostatočne ľahká na opakované pitie

 

HistóriaSticke je najsilnejší a najzriedkavejší Altbier. Jeho podivné meno pochádza z prepracovanej verzie nemeckého slova „stickum“, čo v preklade znamená tajné.

dunkel Zitrone
0,00 %

Chorvátske slnko vie páliť ako samopal. A vy musíte byť v strehu, aby sa vám nič nestalo – kvôli slnku, kvôli tankom v meste, kvôli budúcnosti. Čistá hlava je niekedy dôležitá, Berta to vedela už vtedy, keď sa rozhodovala o úteku. Aj o návrate domov. Vedieť spočítať dve a dve sa dá vždy, vedieť sa správne rozhodnúť dá zabrať: o to viac, keď ste smädný. Rozhodla sa vyriešiť túto dilemu eleganciou jej vlastnou: dunkel Zitrone 0,00 %.

 

Štýl: Radler

Farba: tmavá karamelová

Chuť: sladké tóny karamelu, praženého sladu a čerstvého citrónu

Horkosť: jemná horkosť, 00 IBU

Telo: silné telo

 

História: Radlermaß neostáva nič dlžný svojmu menu – toto ľahké ochutené pivo s nízkym obsahom alkoholu vhodné pre cyklistov vzniklo v Bavorsku. Svetlo sveta uzrelo prvýkrát v 19. storočí a s istou pravdepodobnosťou môžeme povedať, že za jeho vznikom stál sociálnodemokratický cyklistický klub.

Berta BOCK
16 °

Ani prvý bozk nechutí tak sladko ako môj Bock. Láskavé pohladenie hydraulickou rukou: sama neverím, že 16-stupňový ležiak s obsahom alkoholu 6,3 % dokáže byť taký jemný. Plná medová chuť s karamelovým dojazdom s jemným chmeľovým pohladením podlamuje kolená a roziskrí oči. Bock na dobrú noc, Bock na dobrý deň, Bock na lepší život. Nazdravie!

 

Štýl: Bock

Farba:karamelová

Chuť: med,karamel

Horkosť: 25 IBU

Telo: Plná chuť s jemnou horkosťou

 

HistóriaEinbeck, nemecké mestečko, kde sa už v 14. storočí začali písať dejiny tohto silného ležiaku. Bock sa zväčša varí sezónne, po jeho sile a energii mnísi siahali najmä v období pôstu: počas Vianoc a Veľkej noci.

Daj Boh štastia

Zavolaj mi
+421 424 322 220

Kontakt na mňa
berta@bertabier.sk

Veľká okružná 17,
010 01 Žilina
Slovensko, EU